Interpelace ohledně dlužníkům: co odpověděla ministryně financí Alena Schillerová na písemný dotaz

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpověděla na písemnou interpelaci předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Tam uvedla, že finanční správa využívá soudní exekutory k vymáhání dluhů od lidí jen ve velmi malé míře. Ke konci května vedly samotné finanční úřady exekuci vůči více než 71 700 dlužníkům z řad jednotlivců. Soudní exekutory využívaly v 80 případech.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Dluhy mělo vůči finanční správě ke konci května 241 400 lidí. Jde i o jednotlivce. Jejichž nedoplatky činí řádově koruny nebo desetikoruny. „Tyto nedoplatky nelze vymáhat exekucí z důvodu nepřiměřenosti,“ napsala Schillerová. Finanční správa se v těchto případech snaží podle ní věc vyřešit třeba telefonáty nebo elektronickou komunikací.

Zdroj: dobrakondice.cz

Podle ministryně soudní exekutory využívá správa ke způsobům exekuce, které nemůže podle daňového řádu provádět sama. „Zejména se jedná o prodej podniku podle občanského soudního řádu,“ napsala Schillerová.

Zdroj: irozhlas.cz

Celkem finanční správa vymáhala ke konci května od jednotlivců podle Schillerové 8,5 miliardy korun. Z toho pět miliard tvořila jistina. Celní správa soudní exekutory nevyužívá, vyplývá z odpovědi na Stanjurovu interpelaci, kterou podal ve snaze zjistit údaje v souvislosti s debatovanými návrhy změn v exekucích.

Zdroj: jindrichohradecky.denik.cz

Celní úřady vedly k polovině června exekucí vůči zhruba 83 300 dlužníkům z řad jednotlivců. Celkem jich evidovala asi 157 800. Lidé dlužili celní správě k polovině června 4,1 miliardy korun, z toho 2,9 miliardy činila jistina.

Share