Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpověděla na písemnou interpelaci předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Tam uvedla, že finanční správa využívá soudní exekutory k vymáhání dluhů od lidí jen ve velmi malé míře. Ke konci května vedly samotné finanční úřady exekuci vůči více než 71 700 dlužníkům z řad jednotlivců. Soudní exekutory využívaly v 80 případech.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Dluhy mělo vůči finanční správě ke konci května 241 400 lidí. Jde i o jednotlivce. Jejichž nedoplatky činí řádově koruny nebo desetikoruny. „Tyto nedoplatky nelze vymáhat exekucí z důvodu nepřiměřenosti,“ napsala Schillerová. Finanční správa se v těchto případech snaží podle ní věc vyřešit třeba telefonáty nebo elektronickou komunikací.

Zdroj: dobrakondice.cz
Podle ministryně soudní exekutory využívá správa ke způsobům exekuce, které nemůže podle daňového řádu provádět sama. „Zejména se jedná o prodej podniku podle občanského soudního řádu,“ napsala Schillerová.

Zdroj: irozhlas.cz
Celkem finanční správa vymáhala ke konci května od jednotlivců podle Schillerové 8,5 miliardy korun. Z toho pět miliard tvořila jistina. Celní správa soudní exekutory nevyužívá, vyplývá z odpovědi na Stanjurovu interpelaci, kterou podal ve snaze zjistit údaje v souvislosti s debatovanými návrhy změn v exekucích.

Zdroj: jindrichohradecky.denik.cz
Celní úřady vedly k polovině června exekucí vůči zhruba 83 300 dlužníkům z řad jednotlivců. Celkem jich evidovala asi 157 800. Lidé dlužili celní správě k polovině června 4,1 miliardy korun, z toho 2,9 miliardy činila jistina.