Hamáček se vyjádřil o tom, jak je to s Chytrou karanténou: „Dokud to bylo pod ministerstvem obrany, tak to fungovalo“

Chytrá karanténa byla zavedena pomoci lepšímu trasování lidí pozitivních na koronavirus. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s opoziční poslankyní a předsedkyní parlamentního výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS) ale svěřili že to v ČR nefunguje.

Zdroj: chytryregion.cz

„Dokud to bylo pod ministerstvem obrany, tak to fungovalo. Ale ve chvíli, kdy se chytrá karanténa posunula pod ministerstvo zdravotnictví, tak fungovat přestala. Hygiena ani nevyužívá data, která zrovna má,“ uvedla v TV Prima Jana Černochová a Hamáček s ní souhlasil.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

„Chytrá karanténa nefunguje. Na severní Moravě jsem mluvil s hejtmanem Ivo Vondrákem (ANO) a ten si stěžoval, že za nouzového stavu mu krajská hygienická stanice dávala informace, což teď není. Musí k tomu svolávat bezpečnostní radu kraje,“ řekl Hamáček.

Zdroj: technickytydenik.cz

„Souhlasím, že armáda to zvládala. Pokud to ministerstvo zdravotnictví není schopné nastartovat, dejme to zpátky armádě. Ale to by to ministr (obrany) Metnar musel chtít, a ministr (zdravotnictví) Vojtěch přiznat, že mu to nejde,“ poznamenal vicepremiér. V neděli připustil, že Vojtěch krizi zvládá, připomněl mu ale jejich spor z dubna, kdy podle něj ministerstvo zdravotnictví nedokázalo správně distribuovat ochranné prostředky. „Pan premiér by si měl uvědomit, že bez ministerstva vnitra tu dnes roušky nemáme, a kdo má vlastně máslo na hlavě,“ řekl Hamáček.

Zdroj: apms.cz

Připustil také, že testování na koronavirus by mohlo být pro lidi zdarma, stejně jako v Německu. „Testování zdarma by šlo. Když spočítáme, co stojí výjezd záchranky, ochranný oblek zdravotníka, tak náklady tam stejně jsou. Pokud by nám to pomohlo dostat se na 30 tisíc testů denně, tak bych to udělal,“ řekl Hamáček. „Stát vynakládá peníze na méně smysluplné věci a nějakou rezervu v rozpočtu máme,“ doplnil.

Share