„Skrz média a další informační kanály tečou různé informace o zdraví, u kterých ale bohužel víme, že se na ně nedá vždy spolehnout“: za jakým účelem se vytváří Národní zdravotnický informační portál

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo Národní zdravotnický informační portál, kde lidé najdou experty ověřené popisy onemocnění, jejich léčbu i prevenci. Hodlá tím zlepšit zdravotní gramotnost a bojovat s nepřesnými a falešnými informacemi ze světa zdraví.

„Skrz média a další informační kanály tečou různé informace o zdraví, u kterých ale bohužel víme, že se na ně nedá vždy spolehnout,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj to bude první stránka, na které všichni najdou data o zdraví na jednom místě. Garantovaná je ministerstvem zdravotnictví i Národním zdravotním ústavem.

Zdroj: nzip.cz

Dosud na Národním zdravotnickém informačním portálu (NZIP) vzniklo na tisíc příspěvků ověřených experty – popis příznaků onemocnění, jejich léčby i prevence. Na interaktivní mapě také uživatelé mohou vyhledat nejbližší lékárnu či ordinaci.

„Lidé se zdravotními potížemi by měli být schopni zjistit dostatečné informace, aby nebyli zbytečně vystrašení,“ přiblížil ministr zdravotnictví. K dispozici budou také videa, která dané onemocnění pacientům více přiblíží. „Mohou si například poslechnout, jak zní černý kašel. Následně je navedou k dalšímu správnému řešení,“ vysvětlil ředitel Státního zdravotního ústavu a odborný garant projektu Pavel Březovský.

Zdroj: nzip.cz

Zkušební uživatelé však na webu nejčastěji hledali a využívali interaktivní mapu ordinací. „Informace čerpá z Národního registru poskytovatelů zdravotnických služeb, dosud ale chybí údaje o tom, zda zdravotnická centra přijímají nové pacienty,“ dodává koordinátor.

Otevírací hodiny ale mapa ukazuje jen u některých ordinací, takové rozšíření se chystá.

O to, aby se do mapy dostali, se sami zdravotníci starat nemusí. „Zařízení mají povinnost být v registru zapsána, nám už zbývá je jenom zapsat. Obratem se nám také vždy zapíše, pokud činnost ukončí či začnou,“ upřesnil Komenda. Portál není finální. „Je to živý organismus, ne status quo,“ plánuje Vojtěch. Na projekt a jeho další rozvoj jsme získali evropský grant podle něj.

Zdroj: nzip.cz

Stránku se bude ministerstvo zdravotnictví snažit přizpůsobit také zdravotně postiženým uživatelům. „Proto budeme i nadále testovat. Uvidíme také, jak se lidé na stránce chovají, na co web například nenajde výsledek,“ prohlásil Komenda. Kvůli změnám se bude pravidelně scházet určená rada.

NZIP pomůže laické veřejnosti najít denně aktualizované informace. Podle evropské studie z roku 2015 totiž Česko patřilo k zemím, kde procento lidí s nižší gramotností tvořilo téměř 60 procent populace. „Není to jen chyba na straně občanů, ale i na straně nás. Musíme umožnit vyhledávání garantovaných informací,“ uvedla náměstkyně.

Zdroj: nzip.cz

Problém se projevil například i v případě pandemie při šíření dezinformací a hoaxů o údajných metodách léčby a prevence koronaviru. „Nejčastější byly dezinformace o původu viru. Obecně se šířilo, že virus byl vytvořen v laboratořích. Velkou část lživých informací tvořily také údajné výroky lékařů o tom, že žádná taková nemoc neexistuje a že nemocnice jsou prázdné,“ uvedl vedoucí programu Jaroslav Valuch, který projekt pomáhal koordinovat.

Zdroj: nzip.cz

Dle koordinátora projektu Martina Komendy bude nějaký čas trvat, než robotické mechanismy NZIP zpracují. „Nechceme konkurovat Googlu. Je jasné, že spousta lidí ho bude dál využívat. Snažíme se ale dělat vše proto, abychom byli ve výsledcích vyhledávání co nejvýše,“ uvedl s tím, že pomoct by jim k tomu měly nové autorské texty a vazba na další garantované státní weby.

Zdroj: olomoucky.denik.cz

„Díky elektronizaci je možné ušetřit za léčiva, odbourávat nadbytečná vyšetření, zkracovat délku pobytu v nemocnici či omezit časté návštěvy v ambulancích,“ uvedlo ministerstvo.

Share