Češi jezdí do sousedních zemí nakupovat: Chtějí levnější potraviny v Rakousku a Německu

V poslední době začali obyvatelé Česka více jezdit nakupovat do sousedních zemí. Zvýšil se hlavně počet cest do Německa. Německá vláda dočasně snížila DPH na potraviny o 2 procenta, což snížilo jejich konečnou hodnotu v obchodech. Ministerstvo financí ČR nechce postupovat podobným způsobem, vysvětluje to tím, že výrobky bebudou levnější a tak si vydělají jen obchodní řetězce. Svaz obchodu a průmyslu přitom s ministerstvem financí nesouhlasí.

Jedním z klíčových úkolů českých rodin je nyní úspora peněz, úspora rodinného rozpočtu.

Zdroj: Shutterstock

Někteří z nich proto začali jezdit do sousedního Německa nakupovat potraviny a další zboží, protože tam je nyní levnější.

Češi tak nakupují především potraviny a drogerie. Někteří Němci mezitím jezdí do Česka nakupovat cigarety a benzin s naftou.

Zdroj: Profimedia.cz

Podle ekonomů by německá ekonomika mohla letos klesnout o šest procent. Takové ukazatele byly jen po druhé světové válce.

Německá spolková vláda připravila pro letošní rok obrovský balík opatření na podporu ekonomiky. Jedním z opatření je dočasné snížení DPH.

Zdroj: Pexels

Je ale třeba si uvědomit, že ne všude snížení DPH znamená snížení ceny. Například někteří prodejci nechávají stejnou cenu jako dříve, takže začnou vydělávat více.

Někteří prodejci mohou využít dodatečných zisků k nákupu ochranných prostředků.

Zdroj: Anna Vavríková, MAFRA

Ministerstvo financí ČR ale žádné podobné kroky neplánuje. Pokud se sníží DPH, Česko nedostane několik desítek miliard korun z příjmů.

„Pokud by ty peníze zůstaly lidem, tak samozřejmě by to znamenalo jakousi vyšší míru zadlužení – ale nezůstaly by lidem“ vysvětlila to ministryně financí Alena Schillerová.

Zdroj: Instagram

Podle ní by snížení DPH pomohlo obchodním řetězcům vydělat více a zároveň by vytvořilo díru v rozpočtu. Obyčejní lidé z toho nebudou mít prospěch.

Dočasné snížení DPH nastalo také v sousedním Rakousku. Část Čechů proto začala jezdit do Rakouska. Hodně Čechů je tam hlavně o víkendu.

Zdroj: Blesk.cz

Pro některé lidi je důležitá nejen levnější cena, ale i sama kvalita potravin. Například někteří Češi kvůli tomu kupují párky v Německu nebo Rakousku a říkají, že prý je v českých párcích hodně sóji.

Nyní ale v Rakousku stejně jako v Česku byla přijata nová opatření proti koronaviru. Například nyní je v rakouských obchodech opět nutné chodit v rouškách.

Share