Je pravděpodobné, že vláda vytvoří centrální orgán pro pro dozor nad chytrou karanténou. Uvedl to v pondělí zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Účastnit se chytré karantény bude ministerstvo zdravotnictví a armáda. Zatím však není známo, kdo bude tento proces řídit.
Před časem předseda vlády Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček hovořili o možnosti, že inteligentní karanténu bude řídit armáda.
Proti tomu se ale postavil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a řekl, že alespoň část chytré karantény by mělo vést Ministerstvo zdravotnictví.
Podle ministra zdravotnictví se nyní všechny podmínky sčítají tak, že s největší pravděpodobností dojde ke spolupráci obou ministerstev.
Chytrá karanténa zahrnuje vyhledávání lidí prostřednictvím mobilů, které by mohly být v kontaktu s osobou nemocnou koronavirem. Armáda má s tím zkušenosti.
Zástupci ministerstva obrany už uvedli, že jejich ministerstvo má plány na inteligentní karanténu. Nyní už zhruba chápou, jak přesně se mohou do procesu vrátit.
Adam Vojtěch mezitím uvedl, že s největší pravděpodobností budou spolupracovat s armádou. Armáda by podle něj mohla posílit práci chytré karantény.
Ministr zdravotnictví však dodal, že není možné, aby tento projekt plně řídila armáda. Podle něj je nutné, aby v tomto projektu byl vždy názor epidemiologů a dalších odborníků z ministerstva zdravotnictví.
„Bude zřízen orgán, který to bude nějakým způsobem dozorovat z té nejvyšší úrovně“ řekl Roman Prymula.
Ministr vnitra Jan Hamáček v pondělí také uvedl, že dohlížet na projekt chytré karantény by měl speciální orgán. Měli by tam být zástupci ministerstva zdravotnictví a armády.
Dodal, že pokud tento orgán vznikne, nebude v takovém případě již potřeba obnovit fungování Ústředního krizového štábu.
Premiér mezitím naznačil, že by armáda mohla vést tento projekt, protože funguje velmi dobře. Uvedl to v neděli na svém Facebooku.
K podobnému prohlášení se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. Řekl, že armáda to zvládala, ale ministerstvo zdravotnictví mělo určité potíže.
Jan Hamáček předpokládal, že pokud ministerstvo zdravotnictví nezvládne řízení, bude projekt opět předán armádě.
Ale jsou tu dva body. Ministr zdravotnictví se bude muset sám vzdát řízení tohoto projektu a zároveň by měl ministr obrany souhlasit s převzetím této funkce.