Rozvoj telemedicíny urychlila koronavirová krize, k revoluci však nedojde. Praktičtí lékaři zrazují od využívání speciálních platforem, vystačí si prý s programem typu Skype. Vykazování telemedicíny pro pojišťovny bude mít přísné podmínky a specializované programy na úhradu nedosáhnou.
Místo cesty k doktorovi jen otevřít notebook a nechat se vyšetřit online. Rozvoj medicíny na dálku byl jedním z pozitivních vedlejších efektů koronavirové krize. Bude však mít své limity. Podle Sdružení praktických lékařů totiž nejde prezenční péči o pacienty nahradit a proti speciálním projektům, které lékaře a pacienty spojují, se spolek vymezuje.
„Elektronická komunikace s pacientem je pro většinu praktických lékařů již mnoho let běžnou součástí naší práce a stačí nám k ní pouze zabezpečený komunikační kanál,“ řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů České republiky Jiří Zdražil.
Změna v léčení na dálku však přeci jen přišla. Lékaři si nově mohou od 1. července vykazovat novou položku pod názvem „Telemedicína – videokonzultace vzdáleným přístupem“. Od pojišťovny za to dostanou v průměru asi 300 korun a iniciovat ji může jak pacient, tak doktor.
Úhrada konzultace na dálku však má svá pravidla. „Z indikačních omezení je asi nejdůležitější, že se může konzultace na dálku použít jen u pacienta, který je již lékařem léčen a byl již dříve fyzicky vyšetřen, a to maximálně jedenkrát za den a dvakrát do měsíce,“ popsal prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.
Samotní lékaři pak budou muset pojišťovně předložit důkaz ošetření, aby nedocházelo ke špatnému vykazování péče. „Lékař musí být fyzicky přítomen v ordinaci při provádění výkonu, ve zdravotnické dokumentaci má být k dispozici čestné prohlášení pacienta nebo jeho zákonného zástupce o vlastnictví technického vybavení pro vedení videohovoru, včetně podepsaného informovaného souhlasu s možností distančního kontaktu pacienta s lékařem,“ popsala mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Kromě důvodu využití telemedicíny musí lékař v zápise v dokumentaci uvést, jaký byl obsah a výsledek takové prohlídky. Dále musí lékař doložit nějakou obrazovou dokumentaci. „Minimálním předpokladem naplnění tohoto požadavku je archivace snímku obrazovky probíhající videokonzultace zachycující datum a čas pořízení snímku s identifikací uživatelského účtu obou volajících stran,“ popsala Mazurová.
Ačkoliv koncept telemedicíny není nic nového, o její rozšíření se postarala epidemie koronaviru. V době omezení volného pohybu osob totiž řada pojišťoven umožnila lékařům, aby konzultace na dálku vykazovali jako běžné ošetření.
Felix Slováček překvapil, když se na páteční oslavě kulatých 40. narozenin podnikatele Daniela Fialy v…
Moderátorka Daniela Brzobohatá společně s manželem, hudebníkem Ondřejem Gregorem Brzobohatým, dorazila na křest knihy šéfkuchaře…
Charitativní večer StarDance opět potvrdil svou výjimečnost. Taneční show, která se tradičně věnuje sbírce pro…
Legendární rocker Petr Janda překonal o víkendu vážné zdravotní potíže, které v jeho okolí vyvolaly…
Štefan Margita je úspěšným operním pěvcem, který zpíval v mnoha zemích, ale i teď má…
Manželství Anny-Marie Kánské a Richarda Chlada má první výročí. Svatba, která se konala na Maldivách…